Nie od dzisiaj rodzice i opiekunowie stają przed trudnym wyzwaniem, jakim jest wychowanie. Jednak coraz częściej nasze dzieci zalewane są kiepskiej jakości zabawkami, czy propozycjami zabaw, które nie wnoszą nic konstruktywnego w ich rozwój, a czasem wręcz szkodzą. Nie mając mocnych argumentów, rodzic przegrywa ze stwierdzeniami: „przecież to nic złego”, „to tylko zabawa“, „inni to mają“ i w ten sposób traci możliwość kształtowania postaw życiowych i duchowych swojego dziecka. Na szczęście komercyjna „zabawa złem", treści erotyczne, wszechobecna magia, które stały się częścią współczesnej kultury i narzędziem marketingu, budzą sprzeciw coraz większej liczby osób.
Wychodząc naprzeciw rodzicom, którzy spotykają się z tego typu problemami, rodzice z Łomianek zorganizowali pierwsze spotkanie z cyklu "W co się bawią nasze dzieci?". Konferencja odbyła się w sobotę, 27 kwietnia w Domu kultury w Łomiankach.
Cykl spotkań, które zapoczątkowała sobotnia konferencja poświęcony będzie nie tylko zagrożeniom czy manipulacji, ale także szeroko rozumianej profilaktyce. „Naszym celem nie jest zabieranie dzieciom zabawek, ograniczanie się do zakazów i straszenie, ale „walka“ o jakość myślenia i świadomości, wskazanie alternatywy dla tego, co nas – rodziców – niepokoi, stworzenie „banku“ wartościowych zabawek, książek, stron internetowych etc. Nie chcemy zostawiać rodziców z wątpliwościami, ale pragniemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytanie: „co dalej?“, jak pomóc dzieciom w sposób twórczy i krytyczny odnosić się do współczesnej oferty kulturalnej” piszą organizatorzy.
W czasie kolejnych konferencji wykładowcy będą odpowiadać na pytania typu:
-Czy zabawki (lub zabawa) mogą być szkodliwe dla mojego dziecka?
-Czym jest dla dziecka zabawa? W jaki sposób wpływa ona pozytywnie i negatywnie na rozwój emocjonalno-poznawczy oraz duchowy dziecka?
-Jak w porę dostrzec, że to ktoś inny (coś innego) wychowuje moje dziecko? Co powinno zaniepokoić rodzica?
-Jak przemoc prezentowana w mediach może oddziaływać na psychikę dzieci?
- Jakie mogą być skutki manipulacji w komiksach, książkach, filmach, grach komputerowych?
- Czy istnieje związek między niektórymi zabawkami a tym, że dziecko boi się ciemności, jest nadruchliwe, nie wie, w co się bawić, broni się przed pójściem do kościoła etc.?
-Co zrobić, żeby oderwać dziecko od TV i komputera?
Wykładowcy:
Małgorzata Więczkowska
Pedagog, nauczyciel dyplomowany. Zainteresowania i główne kierunki pracy to pedagogika medialna, zwłaszcza wychowanie do mass mediów, manipulacja i zagrożenia oraz profilaktyka medialna.
Prowadzi szkolenia rad pedagogicznych i kursy dla nauczycieli, katechetów i rodziców w Polsce i zagranicą. Autorka licznych artykułów i recenzji w czasopismach oraz pracach zwartych. Autorka bierze czynny udział w Konferencjach Naukowych. Współpracuje z mediami. Uczestniczka cyklu audycji radiowych. Przygotowuje prace doktorską dotyczącą przekazów medialnych skierowanych do dzieci i młodzieży.
Autorka serwisu www.edukacjamedialna.pl
Małgorzata Nawrocka
Pisarka i poetka, autorka ponad 50 książek dla dzieci i młodzieży (w tym antymagicznej powieści "Anhar"), tekstów piosenek, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy teatralnych, laureatka trzech nagród literackich (m.in. w 2008 r. za „Różowe sny” i „Alhar syn Anhara”), organizatorka sympozjów "Magia – cała prawda". Współpracuje z wydawnictwami katolickimi i edukacyjnymi, redakcjami katolickimi Polskiego Radia i Telewizji.
Piotr Zaremba
Psycholog kliniczny, psychoterapeuta analityczny. W latach 1982-86 psycholog w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 22 lat prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną dla dorosłych. Od ponad roku naczelny psycholog w ogólnopolskim systemie Psycholog Do Domu.
Organizatorzy:
Rodzice zgromadzeni w Ruchu Światło Życie Domowy Kościół Łomianki
Patronat Honorowy
Burmistrz i Rada Miejska Łomianek
Partnerzy
Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek
Zych Studio
Patronat Medialny
www.lomianki.info
Gazeta Łomiankowska.pl
www.gazetaecho.pl
Dalsze informacje
www.wcosiebawiąnaszedzieci.pl
www.edukacjamedialna.pl
Będziemy informować o kolejnych wydarzeniach z tego cyklu.
Anita Marczułajtis Łodzińska
600 00 44 10